تبلیغات
او خواهد آمد... - غیبت

آیا غیبت مختص امام زمان (عج) است؟


ممكن است در اذهان این سئوال نقش ببندد كه آیا غیر از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، اشخاص دیگری نیزاز نظرها غایب گشته اند؟

 

آیا غیبت مختص امام زمان (عج) است؟


ممكن است در اذهان این سئوال نقش ببندد كه آیا غیر از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، اشخاص دیگری نیزاز نظرها غایب گشته اند؟

با مرور تاریخ درمی یابیم كه برخی از انبیاء و اولیای الهی نیز به دلایل مختلفی غایب گشته اند كه به ذكر نمونه هایی از آن غیبتها می پردازیم :

1-
غیبت حضرت خضر:به اعتقاد اكثر مسلمین جهان و نوشته مورخان ، خضر پیغمبراز زمان حضرت موسی علیه السلام تا كنون زنده است و كسی از مكان یارانش اطلاعی ندارد . داستان وی با حضرت موسی در قرآن آیات 59 تا 82 سوره كهف ذكر شده است.
2-
غیبت حضرت موسی بن عمران (ع) :ایشان از وطن، از فرعون و قوم او فرار نمود و داستانش در قرآن در سور مختلف آمده است. در طول غیبت هیچ كس از او اطلاعی نداشت و موسی را نمی شناخت، تا زمانیكه خداوند او را برانگیخت و او به دعوت خلق برخاست.3- غایب شدن یوسف بن یعقوب :
با وجود آنكه یعقوب پیغمبر بود و به او وحی می شد، ولی از غیبت فرزندش یوسف خبر نداشت و دیگر فرزندانش نیز بی خبر بودند تا اینكه پس از سالها غیبت این رازفاش گردید .

4-
غیبت حضرت یونس :وقتی قوم او بر مخالفت افزودند و او را اطاعت ننمودند . یونس (ع) از میان آنان گریخت و از نظر قوم خود پنهان گشت . خدا او را در شكم ماهی پنهان نمود و او را زنده نگاه داشت، سپس او را بیرون آورده و سالم به سوی قومش بازگردانید .
5-
داستان اصحاب كهف :اینان به خاطر حفظ دینشان از ترس مردم فرار كرده و 309 سال از نظر قوم غایب شده و به حالت ترس به غاری پناه بردند، تا آنكه خدا آنها را از خواب بیدار نموده و به سوی قومشان بازگرداند.6- داستان حضرت عزیز :
جریان ایشان در آیه 261 سوره بقره آمده كه خداوند او و الاغش را صد سال می میراند و بعد او را زنده می گرداند در حالیكه آب و غذایش هنوز باقی و تغییری نكرده است .

7-
غیبت حضرت عیسی: یهود و نصاری بر كشته شدن ایشان اتفاق نظر دارند، اما خداوند با بیان اینكه او را نكشته و دار نزده اند بلكه مطلب بر آنان مشتبه گشته است ( نساء 156 ) ایشان را تكذیب كرد .
عیسی بن مریم هم اكنون زنده و غایب است و زمان ظهورحضرت مهدی ارواحنا له الفداه از آسمان به زمین فرود می آید . پیامبر اكرم صلوات الله علیه می فرمایند كه در زمان ظهور، حضرت عیسی به امام زمان در نماز اقتدا می كند .

8-
غیبت حضرت ابراهیم :در زمان تولد حضرت ابراهیم ، آزر منجم ، خبر تولد نوزادی را داده بود كه سلطنت نمرود را بر هم خواهد زد . پس نمرود تصمیم به كشتن او گرفت . به شهادت تاریخ بین 77 تا 100 هزار كودك پسر دراین ماجرا كشته شدنداما نمرود نتوانست ابراهیم را بكشد . مادرش او را در غاری به دنیا آورد و همانجا بزرگ شد . گویند این غیبت 13 سال به طول انجامید.
9-
غایب شدن حضرت صالح :
حضرت صالح بر قوم ثمود كه مردمی بت پرست بودند، مبعوث گردید .شیخ صدوق در كمال الدین ، ج 1 ، ص 136 از حضرت صادق علیه السلام روایت می كند كه :

صالح مدتی از نظر قومش غایب شد. صالح در روز غیبت مردی كامل و دارای شكمی هموار ، اندامی زیبا ، محاسنی انبوه و گونه هایی كم گوشت ، میانه رو و متوسط القامه بود. پس ازغیبت ، وقتی به سوی قوم بازگشت تغییركرده بود و او را نشناختند.

این مطالب نمونه هایی چند از غیبت انبیاء و اولیای الهی بود كه به عنوان شاهد بر وجود غیبت درزمان قبل از ولی عصر (عج) ارائه گردید.

 
طبقه بندی: امام زمان"عج"--->1،
برچسب ها: غیبت حضرت یونس، غیبت حضرت خضر، غیبت موسی ابن عمران، غیبت امام عصر، غیبت حضرت عیسی، غیبت حضرت ابراهیم،

تاریخ : یکشنبه 18 بهمن 1388 | 12:42 ب.ظ | نویسنده : او خواهد آمد | نظرات

  • قیمت دلار | تبادل اطلاعات | پرشین بلاگ