تبلیغات
او خواهد آمد... - سفیان
سفیانی کیست ؟
کی از علایم حتمی ظهور امام زمان(عج) که وقوعش قطعی خواهد بود ، خروج سفیانی است.

اخبار و روایات زیادی در مورد سفیانی موجود می باشد


سفیانی کیست ؟

یکی از علایم حتمی ظهور امام زمان(عج) که وقوعش قطعی خواهد بود ، خروج سفیانی است.

اخبار و روایات زیادی در مورد سفیانی موجود می باشد که به چند مورد اشاره می کنم :


حتمی بودن خروج او : امام صادق (ع) فرموده است«پیش از قیام قائم (ع) پنج علامت حتمی می باشد: یمانی، سفیانی، صیحه آسمانی، قتل نفس زکیه و فرو رفتن سرزمین بیدا.»


نام و نسب او : امیرالمومنین(ع) فرمودند:«فرزند خورنده جگرها، از وادی یابس خارج می شود ... اسمش عثمان و پدرش عنبسه و از اولاد ابوسفیان است.»

و امام زین العابدین (ع) فرموده است:«سپس سفیانی ملعون از وادی یابس بیرون می آید، وی از فرزندان عنبسه بن ابی سفیان است.»


خصوصیات فردی او : امام باقر (ع) در این رابطه می فرماید:«سفیانی، سرخ روی سپید پوست و زاغ چشم است، هرگز خدا را پرستش نکرده و هرگز مکه و مدینه را ندیده است ...»


عقیده او : از برخی روایات استفاده می شود که وی مسیحی و یا از ساخته های مسیحیت است . مانند روایتی که شیخ طوسی نقل کرده است که:«سفیانی از شهرهای روم روی می آورد برای انتقام و در گردنش صلیب است ...». البته این روایت که از معصوم نقل نشده نمی تواند مورد اعتماد باشد.

و از برخی روایات چنین استفاده می شود که وی مسلمان منحرفی است که کینه حضرت علی (ع) را به دل دارد . چنانکه امام صادق (ع) می فرماید: «گویا سفیانی را می بینم که در میدان کوفه شما جایگاه خود را گسترده، و منادی او فریاد می زند ؛ هر کس سر شیعه علی بن ابی طالب را بیاورد ، هزار درهم مزد خواهد گرفت. همسایه بر همسایه می جهد و گردنش را می زند و هزار درهم را می گیرد . آگاه باشید که در آن روز حکومت شما فقط به دست زنا زادگان خواهد بود.»


زمان خروج او : امام صادق (ع) می فرماید: «امر سفیانی از مسایل حتمی است، و خروجش در ماه رجب می باشد.»

و نیز می فرمایند: «خروج سفیانی ، یمانی و خراسانی در یک سال و یک ماه و یک روز واقع خواهد شد.»


مکان خروج او : امیرالمومنین (ع) می فرمایند: «سپس پسر جگر خوار (هند، همسر ابوسفیان) از وادی یابس خروج کند ، تا به منبر دمشق نشیند.»

و امام هادی (ع) در ضمن حدیثی چنین فرموده است: «خراسانی و سفیانی خروج خواهند کرد، این از مشرق و آن دیگری از مغرب .»


مدت حکومتش : امام صادق (ع) فرمود: «سفیانی از علایم حتمی است ، خروج او در ماه رجب خواهد بود و از آغاز خروجش تا پایان آن جمعاً 15 ماه است که در شش ماه آن جنگ و پیکار می کند ، و چون شهر های پنج گانه (دمشق، حمص، فلسطین، اوردن، حلب) را تصرف کرد، 9 ماه فرمانروایی می کند، و یک روز هم بر آن افزوده نمی شود.»


محل مرگ او : حضرت امیرالمومنین (ع) در ذیل آیه شریفه : « و لو تری اذ فزعوا فلا فوت» می فرماید:«کمی پیش از قیام قائم ما مهدی (ع) ، سفیانی خروج می کند ، پس به اندازه دوران حاملگی یک زن که 9 ماه باشد حکومت می کند ، لشکریان او به مدینه وارد می شوند ، تا اینکه به" بیدا " می رسند ، خداوند آنها را در زمین فرو می برد .»

به فرض صحت روایت مذکور و مانند آن ، تمامی اخباری که از فرو رفتن لشکری در صحرای بیدا خبر می دهند ، و مورد قبول شیعه و سنی است ، همگی مربوط به سفیانی و برنامه ها و کارهای او می شود .

این بود مهمترین خصوصیاتی که در کتب حدیث، پیرامون سفیانی ذکر شده است. در آخر ، ذکر این نکته شایسته است که در پاره ای از روایات استفاده می شود که امکان دارد سفیانی منحصر به یک فرد نبوده، بلکه اشاره به صفات و برنامه های مشخصی باشد که در طول تاریخ افراد زیادی مظهر آن بوده اند.

از جمله، در روایتی از امام سجاد (ع) نقل شده، خروج سفیانی از مسایل حتمی و مسلم است ، و در برابر هر قیام کننده ای یک سفیانی و جود دارد .


تمامی مطالب این پست از کتاب ۱۰۰ پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان (عج) می باشد
طبقه بندی:
برچسب ها: سفیانی.مطالبی در مورد سفیانی.سفیانی كیست.عقیده ی سفیانی .نظر ائمه پیرامون سفیانی،

تاریخ : چهارشنبه 14 بهمن 1388 | 09:52 ب.ظ | نویسنده : او خواهد آمد | دسته گل

  • قیمت دلار | تبادل اطلاعات | پرشین بلاگ