تبلیغات
او خواهد آمد... - نامه مهدی موعود امام زمان"عج" به عثمان ابن سعید عمری

نامه به عثمان ابن سعید عمری

 

از جمله توقیع شریفى كه به خط حضرت ولى عصر(عج) به دست عثمان بن سعید عمرى از ناحیه مقدّسه صادر شده است، نامه‏اى است كه داراى مضامین عالى در زمینه غیبت و زایل كننده هر نوع شك و شبهه مى‏باشد و ما را به پیمودن صراط مستقیم و عدم تمایل به چپ و راست رهنمون مى‏شود.

 

علامه مجلسى از كتاب «احتجاج» از شیخ موثوق ابوعمر عامرى - رحمه الله علیه - روایت مى‏كند كه: «ابن ابى غانم قزوینى و جماعتى از شیعیان درباره فرزند امام حسن عسکری علیه السلام گفتگو نمودند. ابن ابى غانم عقیده داشت كه حضرت عسكرى علیه السلام رحلت فرمود و اولادى نداشت. سپس آنها نامه‏اى در این خصوص نوشتند و به ناحیه مقدسه فرستادند (تا وكلاى حضرت به آستان مقدسش برسانند) و در آن نامه نوشتند كه ما بر سر این موضوع كشمكش نموده‏ایم.

جواب نامه آنها، به خط آن حضرت (صلوات الله علیه) به این مضمون صادر شد:

«بسم الله الرحمن الرحیم. خداوند ما و شما را از فتنه‏ها حفظ نماید، به ما و شما روح یقین عنایت فرماید، ما و شما را از سوء خاتمه و بدى بازگشت محافظت نماید

به ما رسیده است كه جماعتى در دین خود دچار تردید شده‏اند و در مورد صاحبان امر خود به شك و تردید افتاده‏اند، این خبر ما را به غصه و اندوه واداشته است. این غم و اندوه‏ها، به جهت شماست نه براى خود ما، و تأسف و تأثر ما صرفاً به خاطر شماست نه ما؛ زیرا خداوند با ماست، دیگر نیازى به غیر او نداریم. حق با ماست، و هر كس از ما دورى گزیند ما را به وحشت نمى‏اندازد. ما اثر صنع خداییم و مردم به طفیل وجود ما، موجود گشته‏اند. شما را چه شده كه در وادى ضلالت حیران و سرگردان شده‏اید؟ مگر نشنیده‏اید كه خداى تبارك و تعالى مى‏فرماید:

«یا ایهاالذین آمنوا اطیعواالله و اطیعواالرسول و اولى الامر منكم»(1)؛ اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! از خداوند اطاعت كنید و از پیامبر و «اولى الامر» كه از شما است، اطاعت كنید.

مگر از اخبار و احادیثى كه در رابطه با امامان گذشته و باز مانده از آنها به شما رسیده است، آگاهى ندارید؟ مگر نمى‏دانید كه چه سرنوشتى براى امامان، تعیین شده و قبلاً به شما نرسیده است؟ مگر نمى‏بینید كه خداوند چه مشعل هایى براى هدایت شما برافروخته؟ و چه پناهگاه هایى براى شما تأمین ساخته است؟ كه از روزگار آدم ابوالبشر تا به عهد امام پیشین - پدرم امام حسن عسكرى - هرگاه علمى (2) ناپدید شده، علمى ظاهر شده است؛ و هرگاه ستاره‏اى غروب كرده، ستاره‏اى طلوع نموده است .

پس هنگامى كه پدرم درگذشت، خیال كردید كه خداوند دین خود را باطل خواهد ساخت؟! و رابطه خود را با بندگانش قطع خواهد كرد؟! نه! هرگز چنین چیزى نیست و تا روز رستاخیز چنین چیزى اتفاق نخواهد افتاد، تا على رغم اكراه شما، امر خدا ظاهر گردد.

پدرم بر شیوه پدران بزرگوارش گام برداشت و سرانجام سعادتمند از این جهان دیده برتافت، اما دانش او پیش ماست، و وصیت او بر ماست. اخلاق او و جانشینى با ماست. هرگز كسى در این منصب با ما به نزاع بر نمى‏خیزد، جز این كه ستمگر و تبهكار باشد! و جز ما كسى چنین ادعایى نمى‏كند، مگر این كه كافر و ملحد باشد.

اگر مشیت خدا نبود - كه امر او هرگز مغلوب نمى‏شود و راز او هرگز بر ملا نمى‏گردد - حق ما را آشكار مى‏ساخت و دل هاى شما را روشنى مى‏داد و هرگونه شك و تردید را از دل شما مى‏زدود. ولیكن آنچه او بخواهد همان خواهد شد و براى هر اجلى، كتاب هست.(هر چیزى در لوح محفوظ مرقوم است).

پس، از خدا بترسید و تسلیم ما شوید، كارها را به ما واگذار كنید و به ما باز گردانید، تا آنچنان كه به ما دستور است به شما دستور صادر كنیم. آنچه از شما پوشیده شده، در صدد كشف آن برنیایید. از راه راست منحرف نشوید و به راه چپ نگرایید، اعتدال خود را در محبت ما بر اساس سنت روشن پیامبر صلی الله علیه و آله قرار دهید كه من شما را خیر خواهى نمودم، خداى بر من و شما گواه است .

اگر علاقه ما به ارشاد و اصلاح و محبت به شما نبود، از شما روى برتافته، به وظیفه خود كه نبرد با ستمگر سركش گمراه است، مى‏پرداختیم.

ستمگر طغیانگرى كه با خداى خود به ستیز برخاسته ادعاهاى ناروا نموده، حق امام واجب الاطاعه خود را انكار كرده، حق مرا به ستم غصب نموده‏اند، در صورتى كه در من، شباهتى از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و پیروى نیكو از آن الگوى الهى است. كه نادان به دنبال جهالت خود سقوط نموده، كافران به زودى خواهند فهمید كه جهان جاویدان از آن كیست؟ خداوند ما و شما را به رحمت خود از خطرها، بلاها، بدی ها و ناملایمات حفظ كند، كه او ولى رحمت است و بر آنچه كه بخواهد توانا است. و او ولى و حافظ ما و شما است و سلام، رحمت و بركات خدا بر همه اوصیاء و مؤمنان باد.» (3)

 

 

پی نوشت ها:

1- سوره نساء، آیه 53.

2- علم: پرچم.

3- بحارالانوار، ج 53، باب توقیعات، حدیث 9، ص 178/ الغیبه، ص 285، ج 245/ الاحتجاج، ج 2، ص 7 - 466، (این حدیث با استفاده از «روزگار رهایى» ترجمه شده است).

 

طبقه بندی: jتوقیعات و نامه های آقا،
برچسب ها: نامه ی امام زمان، نامه به عثمان بن سعید عمری،

تاریخ : شنبه 16 مرداد 1389 | 12:14 ق.ظ | نویسنده : او خواهد آمد | تو هم یه نامه بده

  • قیمت دلار | تبادل اطلاعات | پرشین بلاگ